Sunday, September 18, 2011

INDIJA, oktobar 2008 - ZEMLJA BOSONOGO NASMEJANIH LJUDI

    Otkud ideja za Indijom?! Osnov ovog putovanje je bila volonterska nevladina organizacija “Mladi Istraživači Srbije”. Kako sam i sam član iste od 2001. godine, već u usaglašenom svetskom datumu, petog decembra svake godine povodom dana volontera, nalazimo se već na unapred dogovorenoj lokaciji, tada opštini Novi Beograd, radi sabiranja utisaka i prezentovanja iskustava sa kampova za tu godinu. Na tadašnjem skupu, 2007. godine, volonterka Vera me je "zavrtela" svojom prezentacijom o volonterskom kampu u Hampiju, u Indiji. Verina prezentacija je bila pravi okidač da se odlučim gde ću volontirati sledeće godine.Tako i počinje ovaj put, ovaj kamp.

18.oktobar, polazak sa aerodroma "Nikola Tesla" iz Beograda do destinicije Mumbaj (stari naziv Bombaj) , aerodrom "Chhatrapati Shivaji" , sa presedanjem od oko 6,7 sati u Istanbulu, aerodrom "Ataturk".

NAMASTE  ===>  POZDRAV

    Prva i veoma česta reč koju ćete čuti u Indiji. Vremenska razlika je +5:30 časova i nikada ne menjaju satnicu tj. nemaju zimsko, niti letnje računanje vremena. Na moje pitanje “zašto i kako?” , odgovor je bio "Ima mnogo nepismenih ljudi, i dosta stvari bi se poremetilo u državi, počev od satnice autobusa, sve do vozova” . Vozovi su, inače, njihovo najefikasnije prevozno sredstvo, shodno vremenu i kilometraži u odnosu na cenu vožnje.
Indija se deli na 28 država i imaju 22 zvanična jezika, koji se govore u različitim regionima. Hindu i engleski jezik su službeni jezici Indije i bukvalno svi pričaju oba jezika, tako da ne postoji nikakva briga oko jezičke barijere. Indija je sedma država na svetu po površini svoje teritorije, a druga država u svetu po broju stanovnika, oko milijardu i dvesta deset milion stanovnika, odmah posle Kine.

    Narednog dana, oko 3 sata ujutru, izlazim sa internacionalnog aerodroma na ulice Mumbaja, grada koji tada nezvanično broji oko 20 miliona stanovnika šireg područja grada. U Mumbaji su razdvojeni interanacionalni od domaćeg aerodroma, koji ima oko 7 aviokompanija, što znači da nema mesta monopolu i skupim kartama, već uvek možete da nađete prilično jeftine karte za međugradske letove, npr. Mumbaji - Goa oko 60-80 eura, a voz bi vas stajao oko 10 eura za trasu od 580km. Jedini problem je što u 7 sati ujutru u 2 vagona hoće da uđe oko 1500 putnika, što je klasična indijska priča.


Upoznah i prvog Indijca, vozač rikše

    Što je za Tursku dolmoš, za Indiju je rikša. Cena rikša, bez obzira na dužinu vožnje, kao i cena svega ostalog u Indiji, zavisi samo od vaše sposobnosti za cenkanjem. Razlika između turskih i indijskih "cenkara" je ogromna. Indijski trgovci nisu ni blizu toliko navalentni kao turski, i daleko se više cenkaju. Za robu vas neće lagati u vezi sa njenim kvalitetom i poreklom, ali za cenu se morate bukvalno sami izboriti. Još kada vide da ste turista, pa i druge boje kože, naravno da se morate malo "raspravljati" oko cene, pošto je početna cena uvek daleko nerealnija od prave.

    Avionom sam leteo dalje, Mumbaji - Goa. U Goji sam kupio autobusku kartu za Hampi (360km). Autobus je podeljen na donja mesta- sedeća po ceni od oko 7 eura, a gornja mesta - ležajevi po ceni od oko 10-tak eura. 
    Pošto sam bio medju prvima u redu za kupovinu karte, uzeo sam ležaj naravno.
Hampi je uvršten u UNESCO-vu svetsku baštinu i samim tim je popularna turistička destinacija, bez obzira što je u središtu zemlje. To je jedan od razloga zbog kog su na relaciji Goa-Hampi, kao i u mom autobusu, mahom stranci, čak 90 % putnika, uglavnom mlađe generacije, prosek godina je oko 25.

Autobus na relaciji Goa - Hampi


HAMPI

    Hramovi, hinduizam, grad majmuna, prve su stvari koje vas asociraju na Hampi.
Okolina Hampija obiluje sa oko 30-tak hramova, veoma značajnih za hinduizam. Njihova božanstva, Višna i Šiva, najpopularnija su među hindu božanstvima, koje su u stvari manifestacija jednog boga u koga hindusi veruju.


Kula Virupaksha hrama - 49m visine

    Virapuksha hram je glavni centar hodoćašća u Hampiju, i posvećen je božanstvu Šivi, božanstvu koje ima više reinkarnacija u hinduizmu, kao što je forma životinje, što je i  razlog zbog kog su krave svete životinje u hinduizmu.
Njihova verovanja se baziraju na tome da im krave predstavljaju jedan od izvora života zato što im daju mleko. 

    Možete ih zateći svuda, na sporednim putevima, glavnim ulicama, kako sede na kružnim tokovima, u hramovima, pa  i na pijacama poznatijim kao “bazari” .


    Na ulicima Hampija i u hramu Virupaksha, treba se čuvati ozbiljnih lopova, koji kradu sve što im padne pod šake. U slučaju da ne mogu da ponesu vašu torbu, rado će preturati po njoj i razbacivati stvari unaokolo. Jednostavno, to je za njih samo igra. Zato Hampi i nosi nadimak “grad majmuna” .



    Vrlo su divlje naravi, tako da nema igranja i zabave sa njima, ne napadaju ni ljude, ni životinje, već jednostavno caruju svojim gradom i kontrolišu svakog ko u njega uđe.

    Taj problem možete rešiti vezivanjem stvari ili torbi jedno za drugo i tako im onemogućiti da nose teške stvari. I o tome treba misliti kada se nadjete u Hampiju.



    Lokalnom stanovništvu oni ne smetaju, čak ih hrane i brinu o njima. To i jeste jedini način da se približite njima, sa bambusom ili bananom. 



    Virupaksha hram je ostavio poseban utisak na mene. Ta zasluga pripada dugogodišnjem stanovniku samog hrama, slonici Lakšmi. Lakšmi živi u hramu oko 30-tak godina i blagosilja ljude koji uđu u hram. Pridjete slonici, ona vam pruži surlu, vi na nju stavite metalni novčić, koji ona dâ svom "gospodaru" i time on odobrava da vas Lakšmi blagoslovi. Možete videti na snimku ispod.  





    Nakon mog prvog “kontakta” sa Lakšmi, svaki dan bih joj, prilikom dolaska u hram, kupovao banane i kokos, hranio bih je i provodio neko vreme sa njom. Četvrtkom Lakšmi ima slobodan dan, koji je rezervisan za kupanje u obližnoj reci.



    Spavao sam u domaćinskoj kući iliti "guesthouse" , što je njen popularan naziv . Dočekali su nas na pravi indijski način, prvo NAMASTE, potom je na redu stavljanje crvene tačkice na čelo, što je tradicija koja označava dobrodošlicu i na taj način vam pokazuju da vam žele ugodan boravak u njihovoj zemlji.  




    Uz večeru su nas lagano uvodili u priču o Indiji, njihovim božanstvima kojima su i više nego bogati. Pričali su nam o specifičnoj kulturi, koja je veoma rasprostranjena i po ostalim delovima Azije. Naravno, ne može se izostaviti ni priča o začinima, obzirom na to da se Indija smatra majkom  začina. Autentičnu sliku o Indiji sam dobio kada nam nisu dali pribor za jelo, već smo jeli uz pomoć 3 prsta, zato što oni veruju da je najčistije jesti svojim rukama.





    Tema kampa je bila restauracija Virupaksha hrama, a odnosila se na čišćenje zaraslog dela hrama od korovlja, kao i na popunjavanje delova betonskih cigli cementom, koje su od starosti ispucale. To je trajalo oko 3 sata dnevno, naravno- uz punu podršku lokalnog stanovništva. 








    Slobodno vreme smo koristili za obilazak hramova po okolino Hampija. Dečkić koji je doprineo našem radu, ponudio se da nam bude vodič u obilascima. U zamenu za to,  mi smo njemu iznajmili bicikl, koji je stajao oko 3 eura za 2 dana. Pokazao se kao izuzetan vodič,  jer poznaje svaki kutak u okolini Hampija, imao je priču za svaki hram, engleski je tečno govorio, tako da je “druženje”  bilo na obostrano zadovoljstvo.



    Ulazak u svaki hram je zahtevao izuvanje obuće i ostavljanje iste ispred ulaza. Objasnili su nam da božja kuća ne sme da se prlja i zato je izuvanje obavezno, možete birati da li ćete ući bosi, ili u čarapama.



    Krajem oktobra, početkom novembra, kada se pojavljuje novi mesec, u hinduizmu se slavi jedan on najznačajnih festivala, festival svetlosti, poznatiji kao Diwali. Način proslave varira od države do države.
Diwali označava pobedu dobra nad zlom i svetla koja osvetljavaju njihove domove i srca. Na svakom kutku ulice možete videti napravljenje lutke koje predstavljaju zlo. Tačno u ponoć, kada nastupi Diwali, spaljuju se lutke veličine od oko 2-15 metara, posle čega usleđuje slavlje na ulicama pod raznolikim maskama.



Diwali
  
  Zemlja bosonogih i nasmejanih ljudi?! Tokom svog borovka u Indiji, nisam doživeo ni najmanju neprijatnost. Ljudi u Indiji mahom žive u krajnje sirotinjskim uslovima. I pored takvog života, ne žele da vas opljačkaju ili prevare, jednostavno im to nije na umu. Desiće se da vam po neki Indijac pridje i kaže "food"  dok trlja svoj stomak, čime vam stavlja do znanja da je gladan. Deca na ulici vam samo traže olovke i žvake. Znajući za to, ja sam već unapred prikupio oko 30 hemijskih olovaka i poneo ih sa sobom. Kada bi me presrelo dete i tražilo hemijsku, ja bih mu je dao, a on bi mi na to rekao  "Thank you, just a moment" , onda bi na lokalnom jeziku pozvao drugu decu, kako bih i njima podelio olovke. Nikada nije tražio još dve, tri ili pet, kao što to radi većina penzionera, kad je u pitanju nešto besplatno, kao na autobuskoj stanici Zeleni Venac u Beogradu, uzimajući novine "24časa"  . Njihov način života jeste na veoma niskom nivou, bez para, sa prljavom odećom i bez obuće, ali bez obzira na to, uvek su ISKRENO NASMEJANI, što ostavlja jak emotivni trag na nekoga ko sve to posmatra sa strane, uzimajući u obzir to u kakvim uslovima žive.




    Često se dešavalo da se između nas jednostavno "ušunja" neko dete, sedne i samo nas posmatra i sluša,  i time nam izmami nezaboravan osmeh.
Naravno, za uzvrat nam ništa ne traži.
Dobro, ne baš ništa. Naime, sva deca u Indiji traže da se slikaju sa vama, bez obzira što oni te slike nikada neće dobiti, a neki ih čak neće ni videti. Jednostavno, samo  žele da se slikaju sa vama. 


    Posle nekog vremena, shvatio sam da zapravo deca ne mogu da zamisle i pojme da su u isto vreme na dva mesta, pored mene i u mom fotoaparatu. I pored svega toga, oni će vam uvek pružiti neverovatan osmeh!









    Indija kao majka začina vam pruža raznovrsne začine od kojih su pretežno ljuti, čime se i sami ponose, sa pravom! Treba spomenenuti da su majstori i za morske specijalitete koje možete sami da izaberete pre nego što naručite. Moja topla preporuka je definitivno ajkula!


Boje začina su kao slikarska paleta






Ako imate želju da iskusite nešto nesvakidašnje u svetu putovanja Indija je više nego topla preporuka. To je zemlja koja vas definitvno neće ostaviti ravnodušnim.  



NAMASTE ...